NORWEGIA | Erna Solberg wyznacza granice – kobiety w nikab nie zostaną zatrudnione w Norwegii

NORWEGIA | Erna Solberg wyznacza granice – kobiety w nikab nie zostaną zatrudnione w Norwegii [24.11.2016]

Kobiety noszące nikab wywołują wiele kontrowersji i są bohaterkami bardzo zagorzałych dyskusji. Również w Norwegii zajęto się tym tematem, a premier Erna Solberg zapowiedziała, że nie będzie zatrudnienia dla takich muzułmanek.

 

Pani premier podkreśla jednak, że jej decyzja nie wynika z jej niechęci do muzułmańskiego społeczeństwa i w żaden sposób nie chce dyskryminować kobiet z innych krajów, które chcą pracować w Norwegii. Jest jednak zdania, że trzeba wyznaczać pewne granice, których nie powinno się przekraczać.

 

Problem dyskryminacji miał miejsce w domu opieki Blidensol w Stavanger. Pracownice zgłosiły na policję, że zabrania się im przychodzenia do pracy w nikab. Inaczej sytuacja wygląda ze strony dużej części Norwegów i władz domu opieki, którzy podkreślają, że ich decyzja związana była z dobrem pacjentów. Za przykład podają osoby chore na demencję, które pewniej i bezpieczniej czują się w środowisku im znanym, a widok kobiet w hijabie może zakłócać ich wewnętrzny spokój orazwpływać niekorzystnie na ich stan zdrowia.

 

Premier Erna Solberg podkreśliła „Nikab i burka nie są w Norwegii dużym problemem, ale niektóre kobiety je noszą. Odbieram to często jako manifestowanie swojego stanowiska politycznego. Te kobiety, które je noszą, rzucają wyzwanie norweskiemu społeczeństwu. Wtedy my musimy wyznaczyć granice”. Istnieje również znana, że imigranci chcący mieszkać i pracować w Norwegii powinni przystosować się do reguł tu panujących, a nie odwrotnie.

Powrót


euro-punkt.pl on Facebook