Poznaj Norwegię

Norwegia jest państwem położonym w północnej Europie na Półwyspie Skandynawskim. Administracyjnie podlegają Norwegii też Jan Mayen, archipelag Svalbard, Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra IZiemia Królowej Maud na Antarktydzie (dwie ostatnie zgodnie z Traktatem Antarktycznym). Jest to przepiękny kraj górzysty a jego nazwa pochodzi od Nordvegen co znaczy droga na północ.

 

Norwegia graniczy z:

-  Finlandią na odcinku 727 km

-  Szwecją na odcinku 1619 km

-  Rosją na odcinku 196 km

 

System polityczny

Norwegia jest podzielona na 19 okręgów i 430 gminy (stan na 2009 rok). Rady okręgów i gmin otrzymały uprawnienia do sprawowania samodzielnych rządów w ramach decentralizacji zadań państwa. Uprawnienia te nie są określone w Konstytucji, ale w odnośnych aktach prawnych.

Formalnie Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Władza w państwie jest formalnie podzielona między trzy instytucje: Storting, czyli norweskie zgromadzenie narodowe (władza ustawodawcza), rząd (władza wykonawcza) i sądy (władza sądownicza).

 

Norwegia w liczbach:

Głowa Państwa: Jego Królewska Mość Król Norwegii Harald V

Szef Rządu: premier Jens Stoltenberf

Powierzchnia: 385 199 km2        

Ludność (2009): 4 799 252

Gęstość zaludnienia na km2: 16

Stolica: Oslo

Język urzędowy: norweski (Bokmål i Nynorsk), w niektórych okręgach językiem urzędowym jest  również język lapoński (Sámi)

Typ państwa: demokracja

Niepodległość: rozwiązanie unii ze Szwecją 7 czerwca 1905

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie (Kościół Norweski)

Religia dominująca: luteranizm

PKB (2008): 2 548 mld NOK (€ 295,2 mld)

PKB (na mieszkańca): 534 440 NOK (€ 61 915)

Waluta: korona norweska (NOK)

Święto narodowe: 17 maja – Dzień Konstytucji

Przyrost naturalny (2008): 1,3

Średnia długość życia (2008): kobiety 83 lata, mężczyźni 78 lata

 

Ekonomia

W 2003 roku Norwegia była na 3. miejscu najbogatszych państw, biorąc pod uwagę produkt krajowy brutto na osobę, zaraz po Luksemburgu i Stanach Zjednoczonych. Jest na drugim miejscu na świecie, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej i również na drugim, jeśli chodzi o liczbę telefonów komórkowych na osobę. Te dane pokazują, że w Europie państwo leżące na północy Półwyspu Skandynawskiego nie ma sobie równych. Współcześnie o tym, czy kraj jest nowoczesny świadczy również podejście do ochrony środowiska. Tu również potwierdza się wysoka pozycja Norwegii. Zdając sobie sprawę z tego, że przyroda jest jednym z najważniejszych atutów tego państwa, dba się o nią starannie. Przejawem tego jest choćby wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii takich jak woda i wiatr. Ostatnio otwarto nawet pierwszą na świecie elektrownię wiatrową na morzu. Wieją tam silniejsze wiatry.


Przyroda

Norwegię bardzo chwalą sobie wędkarze. W wodach fiordów łowią małe rekiny, zwane koleniami, zębacze smugowe, halibuty i karmazyny. Na daleką północ jeździ się po olbrzymie kraby królewskie. Wielorybnictwo to tradycyjne zajęcie Norwegów. Do dziś łowią małe wieloryby - walenie karłowate. Na takie zdobycze można liczyć na wyspach Lofotach. Ale są tam też organizowane bezkrwawe łowy - morskie safari, których uczestnicy mają okazję obserwować wielkie ssaki morskie – orki, a na sąsiednim archipelagu Vesteralen, prawdziwe olbrzymy – kaszaloty.

 

Ciekawostki

Na terenie Parku Narodowego Hardangervidda spotkamy największe stada dzikich reniferów w Europie, a w górach Dovrefjell jedyne swobodnie żyjące woły piżmowe. Jest też natura w służbie człowiekowi. O tym dowiemy się m.in.: w Polarmuseet – Muzeum Polarnym, gdzie zgromadzono zbiory przyrodnicze i poświęcone eksploatacji Arktyki. To muzeum znajduje się w Tromso, bardzo popularnym miasteczku, położonym 350 km na północ od Koła Podbiegunowego. Tam w lutym organizuje się rozrywkę z przyrodą w roli głównej, czyli wyścigi reniferów. A piękno w roli głównej to zorza polarna zimą i słońce o trzeciej w nocy latem. Miasteczko Tromso liczy 60.000 mieszkańców i ma na swoim koncie kilka rekordów. Jest to położone najbliżej bieguna miasto na Ziemi, które posiada najbardziej na północ wysunięty uniwersytet, katedrę, browar i... klub piłkarski. W Tromso Universitetsmuseet można zobaczyć największą w Norwegii wystawę kultury lapońskiej.

 

Informacja turystyczna w Oslo:

 

Trafikanten Service Center
Informacja turystyczna na Dworcu Centralnym

Jernbanetorget 1
tel: 00 47 815 30 555
fax:00 47 23 15 88 11
e-mail: [email protected]

 

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek 07.00 - 20.00
Sobota - Niedziela 08.00 - 18.00
Sobota - Niedziela 08.00 - 20.00 (od maja do września)
W ustawowe dni świąteczne otwarte od 10:00 do 16:00

 

Tourist Information Centre
Informacja turystyczna w Ratuszu

Fridtjof Nansens plass 5
(wejście od ulicy Roald Amundsens)

 

Godziny otwarcia:
Styczeń - Marzec: Poniedziałek - Piątek 09.00-16.00
Kwiecień - Maj: Poniedziałek - Sobota 09.00 - 17.00
Czerwiec - Sierpień: Poniedziałek - Sobota 09.00 - 19.00
Wrzesień: Poniedziałek - Sobota 09.00 - 17.00
Październik - Grudzień: Poniedziałek - Piątek 09.00 - 16.00
W ustawowe dni świąteczne zawsze zamknięte.

 

Telefony alarmowe:

- policja - 112

- pogotowie ratunkowe - 113

- straż pożarna -110

- pomoc drogowa - 81 00 05 05

 

 

 

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/

http://www.amb-norwegia.pl/

http://norwegia.lovetotravel.pl/


Dla pracodawców

Skontaktujemy się z Tobą
telefonicznie w ciągu 24h!

euro-punkt.pl on Facebook